Kredyt hipoteczny- wiek kredytobiorcy

kredyt hipoteczny - wiek kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat wobec banku. Nie możemy przewidzieć przyszłości, lecz warto spłacić zobowiązanie przed przejściem na emeryturę, kiedy nasze dochody mogą być znacznie niższe. Warto pamiętać, że dłuższy okres finansowania to niższa rata oraz niższe obciążenie naszego budżetu. Czy wiek kredytobiorcy ma wpływ na decyzję kredytową?

Wydawałoby się, że im wcześniej dokonamy zakupu mieszkania na kredyt tym lepiej. Ale mając dwadzieścia lat niewiele osób myśli o planowaniu przyszłości. Ponadto często na starcie nasze wynagrodzenie jest zbyt niskie i nie posiadamy zdolności kredytowej. Dodatkowo banki wymagają wkładu własnego, którego młodzi ludzie bez pomocy rodziny, nie posiadają.

Jaki jest najlepszy wiek kredytobiorcy?

Sprawdźmy jak do tego tematu podchodzą banki, które udzielają kredytów hipotecznych. Granica wieku w różnych bankach jest inna, jednakże zazwyczaj jest uzależniona od  maksymalnego wieku kredytobiorcy w momencie spłaty zadłużenia.

Zazwyczaj bank, który udziela kredytu na 30 lub 35 lat sprawdza wiek kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty kredytu. Zazwyczaj kredytobiorca nie może być starszy od 70 lub 80 lat, w zależności od kredytodawcy.

W większości banków wiek 40 – 45 lat jest ostatnim momentem na zaciągnięcie kredytu na okres 30 lat. Można jednak znaleźć oferty odbiegające od powyższej reguły. Przykładowo mBank kredytu hipotecznego na okres 30 lat udzieli osobie, której wiek nie przekracza 37 roku życia, a Citi Handlowy dla kredytobiorcy, który ma nie więcej niż 39 lat. Bardziej elastyczne podejście ma Alior Bank, który podpisze umowę kredytu hipotecznego na okres 30 lat z osobą, która ma nawet 50 lat. Oczywiście niezbędna jest zdolność kredytowa i pozostałe warunki aby skorzystać z finansowania.

Inne instytucje uzależniają maksymalny okres kredytu od wieku kredytobiorcy w momencie spłaty zobowiązania. PKO BP, PKO Bank Hipoteczny udzielą nam kredytu na okres 30 lat pod warunkiem, że w momencie spłaty nie przekroczymy 75 roku życia. Bank Zachodni WBK  ma  zasadę, że w przypadku gdy suma wieku kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy kredytowej i okresu spłaty kredytu przekroczy 70 lat to wymagane jest ubezpieczenia na życie.

Sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych.

Jak podwyższyć wiek kredytobiorcy?

Nawet po przekroczeniu granicznego wieku nadal możemy wnioskować o finansowanie w wielu bankach. Jedną z metod jest zakup ubezpieczenia na życie i dokonania cesji polisy na bank udzielający kredytu. Zazwyczaj umożliwia to nam podwyższeniem górnej granicy wieku nawet o 5 lat. Wadą tego rozwiązania są dodatkowe koszty, które są związane z płaceniem składki ubezpieczeniowej. Kolejną metodą, choć w wielu przypadkach niemożliwa, jest posiadanie wysokiego wkładu własnego. Bank angażując  mniej środków na zakup nieruchomości ponosi niższe ryzyko. Maksymalny wiek kredytobiorcy można również podwyższyć jeżeli  zaciągniemy zobowiązanie z inną osobą. Ważne aby współkredytobiorca był młodszy od nas, co wpłynie na gwarancję spłaty długu.

Jak można zauważyć pomimo ograniczeń w wielu bankach, są metody na poprawienie sytuacji kredytobiorcy związanej z wiekiem. Dlatego warto przeanalizować wiele ofert w celu wybrania właściwej dla nas. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, dlatego warto wybrać właściwą ofertę.

Sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych.

Dodaj komentarz