Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2021

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Jednak bez środków z kredytu zakup nieruchomości jest często nieosiągalny. Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 ułatwi wybór oferty kredytowej.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – cel

Kredyt hipoteczny jest kredytem, z którego środki muszą zostać przeznaczone zgodnie z celem, który znajduje się na wniosku kredytowym. Celem kredu nie może być jednak zakup samochodu. Przeznaczenie środków musi być związane z celem hipotecznym. Może to być budowa domu, zakup działki budowlanej lub remont mieszkania. Warto zaznaczyć, że nie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym. Pożyczone środki finansowe z kredytu mieszkaniowego mogą zostać przeznaczone tylko na zakup mieszkania.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – zabezpieczenie

Bank udzielając nam kredytu hipotecznego będzie wymagać zabezpieczenia, które stanowi gwarancję spłaty zadłużenia. Zabezpieczeniem kredytu najczęściej jest hipoteka, której dokonujemy zakupu ze środków z kredytu.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – zdolność kredytowa

Bank, w którym wnioskujemy o kredyt hipoteczny dokona oceny naszej zdolności kredytowej. Wyliczenia dokona na podstawie naszych przychodów oraz stałych wydatków. Bank sprawdzi także naszą historię, czyli czy terminowo regulujemy nasze zobowiązania, w Biurze Informacji Kredytowej. Pandemia COVID19 istotnie wpłynęła na dostępność i koszty kredytu, dlatego mimo iż kredyt wydaje się tani, to może on nie być dla nas dostępny, ponieważ nie posiadamy wymaganej przez bank zdolności kredytowej.

Sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – opłaty

Koszt kredytu hipotecznego składa się z oprocentowania oraz dodatkowych opłat. Jest to najczęściej prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego. Prowizja to jednorazowa opłata, którą bank pobiera przy wypłacie środków.

Nieruchomości z rynku pierwotnego zazwyczaj nie posiadają księgi wieczystej. Jest to związane z dłuższym okresem oczekiwania na wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Do tego czasu bank wymaga zakupu tzw. ubezpieczenia pomostowego.

W trakcie trwania umowy mogą pojawić się jeszcze inne opłaty. Na przykład banki pobierają prowizje: za  przewalutowanie, wcześniejszą spłatą oraz inspekcję na miejscu budowy przed uruchomieniem kolejnej transzy kredytu.

Sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – wkład własny

Wnioskując o kredyt hipoteczny musimy posiadać część środków na zakup nieruchomości. Jest to tzw. wkład własny.  Aktualnie banki wymagają co najmniej 20 % wartości nieruchomości. Jeżeli nie posiadamy takiej kwoty trzeba poszukać banku, który akceptuje ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest to rozwiązanie dla osób, które chciałaby już kupić dom/mieszkanie ale nie posiadają wystarczających środków nawet na wkład własny. Bank udzieli nam kredytu hipotecznego, lecz do czasu zebrania odpowiedniej kwoty kredytobiorca opłaca dodatkową składkę ubezpieczeniową.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022

Poniżej sprawdzimy warunki kredytu hipotecznego na 360 miesięcy (30 lat) dla kwoty 250 tys. zł oraz rat równych przez cały okres finansowania.

Najlepszą ofertę można znaleźć w PKO BP , gdzie oprocentowanie kredytu wynosi 2,82% w skali roku. Bank pobiera jednak prowizję, która wynosi 3,5% kwoty kredytu, co daje nam Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO) na poziomie  3,14%.  Miesięczna rata wynosi 1065,94 zł.  Prowizja pobierana przez PKO BP jest jedną z najwyższych na rynku. Pamiętajmy jednak, że jest to wydatek jednorazowy. Najniższe na rynku oprocentowania powoduje, że RSSO jest najniższe, czyli oferta jest najtańsza.

Kolejne miejsce zajmuje Citibank, któye oferują kredyt oprocentowany 3,41% w skali roku.  Citibank pobiera prowizję, która wynosi 2,50%. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RSSO) jest na poziomie 3,67%.  Łączna kwota spłaty kredytu, bez wcześniejszych spłat po 30 latach 26 tys. zł więcej niż w PKO BP.

Jeżeli interesuje Cię inny okres finansowania lub/i kwota kredytu sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 – oferty bez prowizji

Można znaleźć też oferty bez prowizji od udzielenia kredytu. Znajdują się one w ofercie  Millenium (oprocentowanie kredytu 3,92%). RSSO wynosi 3,99% a rata kredytu 1182,84 zł. Mimo braku prowizji całkowita kwota do spłaty wynosi o 43 tys. zł więcej niż w przypadku oferty z najwyższą prowizją za udzielenie kredytu (PKO BP). Jest to spowodowane znaczną różnicą w oprocentowaniu.

Warto przeanalizować wiele ofert w celu wybrania właściwej dla nas. Oferty banków znacznie różnią się warunkami i nie zawsze warto korzystać z braku prowizji za udzielenie kredytu w zamian za wyższe oprocentowanie lub odwrotnie. Dlatego trzeba przyjrzeć się wielu ofertom, gdyż nie zawsze oferta bez prowizji jest atrakcyjna.

Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022 –  dokumenty

Jeżeli już wybraliśmy bank, w którym chcemy wnioskować o kredyt hipoteczny to trzeba przygotować niezbędne dokumenty, które trzeba złożyć wraz z wnioskiem. Oprócz dokumentów potwierdzających tożsamość kredytobiorcy (dowód osobisty lub paszport) trzeba przygotować dokumenty, na podstawie których bank wyliczy zdolność kredytową. Jest to zaświadczenie o naszych zarobkach, historia rachunku bankowego itp.  Dodatkowo trzeba dostarczyć dokumenty związane z nieruchomością, na której zakup będą przeznaczone środki z kredytu.

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym  jest to odpis z księgi wieczystej gruntu oraz pozwolenie na budowę wydane deweloperowi. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym – aktualny odpis z księgi wieczystej nieruchomości oraz umowa przedwstępna zakupu.

Sprawdź nasz Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022.

Rozważasz zakup nieruchomości i potrzebujesz kredytu hipotecznego lub poszukujesz oferty pożyczki hipotecznej ? Sprawdź nasz
Kalkulator Kredytów Hipotecznych 2022.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz