Kredyt obrotowy – co warto wiedzieć

kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy służy  finansowaniu bieżącej działalności firmy. Jest to rodzaj kredytu przeznaczony tylko dla przedsiębiorstw. Sprawdźmy co jeszcze wyróżnia ten produkt.

Kredyt obrotowy – przeznaczenie

Cechą wyróżniającą ten produkt spośród pozostałych produktów kredytowych jest cel: finansowanie bieżącego zapotrzebowania firmy. Środki z kredytu mogą zostać przeznaczone na zakup niezbędnych towarów, surowców potrzebnych do produkcji lub opłacenie należności zarówno dla naszych kontrahentów jak i urzędu skarbowego. Jest to produkt, którego celem jest uzupełnienie zapotrzebowania na kapitał obrotowy. Zabezpieczenie kredytu jest uzależnione od kondycji firmy, historii kredytowej jak również od kwoty kredytu.

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów obrotowych: odnawialne oraz nieodnawialne. Rodzaj finansowania obrotowego odnawialnego (czasem można spotkać pojęcie linii kredytowej odnawialnej) dotyczy sytuacji, gdy  kredytobiorca może samodzielnie decydować o wielokrotnym wykorzystywaniu i spłacaniu przyznanych  środków w ramach przyznanej kwoty kredytu. Kredyt obrotowy ponadto jest skierowany do przedsiębiorstw,których wpływy nie zawsze pokrywają się z bieżącymi wydatkami, np. długie terminy płatności faktur, opóźnienia spłaty zobowiązań przez klientów. Również warto ten produkt polecić firmom, w których pojawiła się potrzeba kupna nowego sprzętu, lecz kwota jest zbyt mała aby wnioskować o kredyt inwestycyjny.

Kredyt obrotowy – cechy

Posiadając historię finansową  w banku, w którym ubiegamy się o finansowania możemy otrzymać korzystne warunki. Uzyskane środki wpłyną na rozwój bieżącej działalności oraz umocnienie pozycji naszego przedsiębiorstwa na rynku. Zazwyczaj okres finansowania to nie mniej niż 2 lata. Mimo, że jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego to często procedura przyznania trwa krócej. Atrakcyjną cecha kredytu obrotowego jest wliczenia płaconych odliczenia odsetek do kosztów prowadzonej działalności.

Kredyt obrotowy to dobre rozwiązanie głównie dla małych i średnich firm, które potrzebują  wsparcia w zapotrzebowaniu na bieżący kapitał obrotowy. To główna zaleta, którą daje nam kredyt obrotowy. Jest to atrakcyjna propozycja dla małych i średnich firm dla pozyskania finansowania aby być konkurencyjnym oraz rozwijać się w konkurencyjnym otoczeniu. Również warto wspomnieć, iż dzięki posiadaniu dodatkowego finansowania i regulując wcześniej nasze zobowiązania możemy ubiegać się o rabaty u naszych dostawców. Często otrzymane preferencyjne rabaty przewyższają koszty finansowania z banku.

A może prowadzisz działalność gospodarczą i rozważasz również kredyt indywidualny. Sprawdź szczegóły kredytu gotówkowego.

 

Dodaj komentarz