Kredyt samochodowy – co warto wiedzieć?

Kredyt Samochodowy

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy? Myślisz o kupnie samochodu, posiadasz za mało gotówki i nie wiesz który kredyt wybrać? Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu, który otrzymamy od banku na konkretny cel – zakup samochodu. Sprawdźmy co jeszcze wyróżnia ten produkt.

Jeżeli interesuje nas zakup nowego auta ale nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki zazwyczaj w salonie samochodowym zostanie nam zaproponowany kredyt. Warto sprawdzić szczegóły oferty, gdyż często możemy w pakiecie kupić również ubezpieczenie. A jak wygląda sytuacja gdy jesteśmy zainteresowani zakupem auta używanego?

Kredyt samochodowy na używany pojazd

Jeżeli chcemy kupić używany samochód w komisie korzystając z kredytu często też na miejscu jest prowadzona obsługa kredytowa. Na podstawie współpracy z bankami komisy przedstawiają nam już gotowe oferty. Aby nie żałować wyboru trzeba je dokładnie przeanalizować.

Kredyt samochodowy a wymagania banków

Większość banków dokona obliczenia naszej zdolności kredytowej po złożeniu wniosku o kredyt samochodowy. Dodatkowo z uwagi na celowość kredytu samochodowego trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające pochodzenie samochodu. Jeżeli chcemy kupić samochodów w kraju zazwyczaj wystarcza dowód rejestracyjny i badanie techniczne. Natomiast w przypadku aut spoza kraju trzeba przedłożyć przetłumaczone dokumenty z kraju pochodzenia pojazdu oraz ważne badanie techniczne.

Kredyt samochodowy a zabezpieczenie kredytu

Jak już zostało wspomniane wyżej kredyt samochodowy to kredyt celowy. Dlatego też otrzymując finansowanie na ten cel trzeba pamiętać o zabezpieczeniu kredytu samochodowego. Istnieją dwie podstawowe formy stosowane przez banki. Jest to zastaw sądowy i przewłaszczenie. W przypadku zastawu sądowego samochód, który jest zabezpieczeniem kredytu zostanie wpisany do rejestru, który jest prowadzony przez sąd. Do momentu spłaty kredytu nie będziemy mogli go sprzedać osobie trzeciej bez poinformowania banku o tym zdarzeniu. Bank nie wyrazi zgody na tę czynność bez uzyskania spłaty zobowiązania. Natomiast po spłaceniu kredytu musimy wystąpić z wnioskiem do sądu o wykreślenie pojazdu z rejestru zastawów. Jeżeli zostanie dokonane przewłaszczenie pojazdu na bank celem zabezpieczenia kredytu to wymaga to mniej formalności. Polega ono na przeniesieniu części własności na rzecz banku do momentu spłaty zobowiązań. Pomimo, iż jest to tańsza forma zabezpieczenia spłaty kredytu samochodowego, może ona być związana z utrudnieniami dla kredytobiorcy. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli wyjechać autem za granicę to należy uzyskać zgodę banku, który jest współwłaścicielem pojazdu aż do momentu spłaty przez nas zobowiązania. Dodatkowym zabezpieczeniem dla banku jest cesja praw z ubezpieczenia Auto Casco samochodu, którego posiadanie jest wymagane przez kredytodawcę.

Kredyt samochodowy – koszty

W zależności od wieku pojazdu oraz okresu kredytowania koszt finansowania zakupu auta może się różnić. Niemniej jednak obowiązuje zasada: starszy samochód = droższy kredyt.

Jeżeli cały czas porównujesz kredyt samochodowy do kredytu gotówkowego to zazwyczaj kredyt celowy czyli samochodowy będzie tańszy. Ponadto wnioskując o kredyt na zakup auta możemy wnieść wkład własny, co wpłynie na niższe oprocentowanie lub prowizję. Warto podkreślić, że okres finansowania może być dłuższy w porównaniu do kredytu gotówkowego.

Kredyt samochodowy to jest produktem, który jest atrakcyjny w przypadku finansowania pojazdu względnie nowego. Dodajmy, iż nie musimy kupować auta z salonu. Jednakże zakup starszego auta czasami łatwiejszy i szybszy może okazać się wnioskując do banku o kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz